Історія Єгора

Єгор Циба, 2-й курс, гр. ІТКН-18-9

Період мобільності – весняний семестр 2020 в університеті Хаен, Іспанія

Ось і закінчився мій період мобільності в іспанському університеті Хаен за програмою Erasmus+, так що тепер я можу скласти повноцінний відгук про нього. Відгук має наступну структуру: спочатку описуються мінуси, після плюси, пару порад наступним студентам, і висновки.

З мінусів:

1) Інший темп життя: в Іспанії вихідні починаються мало не в четвер, часто я не міг отримати потрібні послуги, тому що працівник (и) вже пішов. У неділю закривається практично все, крім кафе (тобто цілодобових магазинів немає), через це в суботу чималі черги в магазинах. Під час пандемії всі супермаркети закривалися о 19:00 (до цього о 21:00), так що їжею доводилося запасатися заздалегідь. Мій банк і зовсім працював до 14 години, тому навіть до пандемії я практично не міг потрапити туди до закриття, тому що заняття займали цей самий проміжок часу. Ну і сієста, коли майже всі магазини закриваються на двогодинну перерву, для мене було дуже незвично.

2) Дуже мало англомовного населення. Якщо серед молоді часто можна зустріти людей, які можуть тебе хоча б зрозуміти, то серед більш дорослого населення таких людей критично мало, а саме вони і складають більшу частину працівників магазинів і банків. Вивчення іспанської протягом семестру допомагає хоча б розуміти, що тобі кажуть, але через Хаенскій акцент і з цим виникали труднощі.

3) Клімат. Якщо ми маємо чіткий поділ на сезони, і можемо пристосуватися до кожного з них, то в Іспанії все трохи інакше – або жарко, або холодно.

Тут немає централізованого опалення, тому взимку в квартирах дуже холодно, і доводилося використовувати обігрівачі. З іншого боку – спека, яка настає дуже швидко (буквально за тиждень), від якої практично неможливо врятуватися. Середня температура в червні тут була вище того, що в Україні називають “спекотною” погодою, так що нашій людині влітку тут буде не дуже комфортно.

З плюсів:

1) Люди дуже добрі і чуйні. Практично будь-який перехожий може допомогти, але для початку заважає мовний бар’єр. Мені жодного разу за весь термін не відмовили в допомозі, як працівники університету, так і звичайні люди. Також нам дуже пощастило з бадді (buddy program) – це така людина, яка “надається” університетом, і буде вам допомагати на протязі всього періоду мобільності, а особливо по приїзду. На території університету працює International Office, в якому дуже уважні працівники завжди допоможуть з проблемами, що виникають.

2) Ціни дуже адекватні, перед поїздкою я очікував ціни в три – чотири рази вище, в порівнянні з українськими, а на справді, в залежності від продукту, в 1 – 2 рази вище. В цілому грант повністю покриває всі витрати, якщо розумно розпоряджатися грошима.

Житло коштує в середньому 200 євро і ~ 50 євро на комунальні витрати, їжа ~ 150-200 євро на місяць (тут індивідуально). Місцеві мені говорили, що ціни в самому Хаені менше, ніж по країні, і набагато менше, ніж по Європі, і, швидше за все, так і є.

3) Гарна архітектура. Якщо ви зараз подивіться в Інтернеті фотографії Іспанії, то побачите абсолютно те саме, що бачив я. Тут майже завжди сонячна безхмарна погода, тому світло, що відбивається від стародавніх іспанських будинків, створює дивовижні пейзажі. Практично будь-яке фото, навіть зроблене на дешевий смартфон, можна використовувати як фон робочого столу.

Вулиці в Іспанії доглянуті, сміття на дорогах відсутнє, всі будівлі гармонують, формуючи чудові краєвиди.

4) Навчання вельми гарне. У наших умовах (карантин на 2/3 терміну навчання) не дозволяє мені дати повну оцінку, проте, навіть той період живого навчання мені дуже сподобався. Підхід до навчання тут трохи інший, ніж в Україні: великий акцент тут зроблений саме на практику, а багато ти повинен дізнаватися сам – конспекти, Інтернет, спілкування з викладачем – в цілому, вибір є.

Викладачі – професіонали, і дуже адекватні люди, мають особливий підхід до приїжджих. Всі матеріали подаються англійською на прохання. Якщо ж охочих вивчати предмет англійською багато, університет може створити окремі англійські групи (у нас такий предмет був). Всі лекції зі слайдами, з самих слайдів викладачі не читають, а пояснюють своїми словами, на практиках саме практикуються, і вирішують завдання (на деяких практиках просто сідали і програмували, іноді ставлячи питання).

Всі кімнати для практичних занять мають повністю сучасне обладнання, і в цілому тут можна навчатися, навіть не маючи комп’ютера. Конкретної прив’язки до інструментів не було, нам майже завжди дозволяли реалізовувати завдання, використовуючи те, що ти знаємо (наприклад, будь-яка мова програмування).

5) Кухня. Як і майже все тут – незвична, але дуже гарна. Тут майже немає супів, проте до цього швидко звикаєш, оскільки кухня має такі страви, як паста-карбонара, паелья, хамон, сири, солодощі та дуже багато різної випічки. Блюда не складні, але дуже смачні. Приготувати їх правильно можна практично з першого разу, а багато місцевих, наприклад ваші сусіди, з радістю допоможуть вам у цій справі.

6) Гарне ставлення до іноземців. Багато в місті знають про програму Erasmus+, і можуть навіть поцікавитися, звідки ви. Для приїжджих існує спеціальна програма з різних івентів, що триває більше місяця, організована ESN (Erasmus Student Network) – дуже хороші люди, вільно говорять англійською, які допомагають студентам освоїться в новому оточенні. За перший місяць було кілька екскурсій по Хаен, барбрекю, походи в різні клуби, день міжнародної кухні, і багато іншого. Коротше, занудьгувати вийде!

Тепер кілька порад, які я б хотів дати, виходячи зі свого досвіду і зроблених мною помилок:

1) Знайти кілька квартир заздалегідь. У цьому вам може допомогти бадді, однак і без нього можна впоратися, і знайти відразу кілька варіантів ще за місяць до приїзду. Це дуже важливо, оскільки в перші пару днів ви будете займатися паперовою тяганиною, і часу на пошук житла у вас може просто не бути. Багато власників квартир мають WhatsApp або інші месенджери, так що для спілкування можна використовувати перекладач.

2) Не соромитися просити викладачів англійську версію конспектів і пояснення англійською. Всі матеріали тут надаються в .pdf на онлайн платформі, так що перекладач тут може не допомогти, і при підготовці до іспитів ви дуже пошкодуєте, якщо не попросите конспекти заздалегідь.

Якщо підсумувати – Erasmus+ це дуже корисний і цікавий досвід, що дозволяє познайомитися з абсолютно іншою країною, іншою кухнею, іншими людьми. Такий досвід є безцінним, оскільки він дозволяє усвідомити, що твоя країна – далеко не єдина, а лише одна з багатьох, твоя культура унікальна, а ти – є її представником, серед сотень інших. Усвідомити це не виїжджаючи з рідної країни дуже складно, якщо взагалі можливо.

Єгор Циба
ІТКН-18-9