Відгуки учасників програми мобільності Erasmus+



Катерина Бірюкова, студентка ІТШІ-20-4

Період мобільності – осінній і весняний семестр 2022-2023


«Завдяки Програмі Erasmus+ у Фінляндії я менше ніж за два місяці відвідала дуже багато нових місць, познайомилася з дуже багатьма студентами зі всього світу, дізналася про культуру Фінляндії та розповіла про культуру України! А це тільки початок! Програма Erasmus+ дала і ще дасть мені безцінний досвід і
назавжди змінить моє життя!»

Жанна Шибіста, 2-й курс, ст. ІТІШІ-20-4.

Період мобільності – весняний семестр 2022 в університеті Хаен, Іспанія

«Еразмус+» – це програма, що змінює життя. Вона дозволить подоружувати світом, завести нові знайомства, отримати неоціненний досвід навчання у закордонному ВНЗ та життя протягом півроку в іншій країні.

Мене звати Жанна Шибіста, я студентка 2-го курсу кафедри Штучного Інтелекту в ХНУРЕ. Мені пощастило брати участь у мобільності та навчатися в університеті Хаена, що в Іспанії. Наразі, досі перебуваючи тут, хочу поділитися своїми враженнями та досвідом.

> Далі…

Почнемо з відбору. Коли я почула, що за моєю спеціальністю проходить конкурс на таку програму, то одразу зрозуміла, що це є шанс, який трапляється один раз у житті.

Далі все по стандарту: мотиваційний лист, CV, співбесіда. Я не можу передати тих емоцій, коли обрали саме мене. 

Одразу дам пораду: не бійтеся пробувати! Ви нічого не втратите, але можете отримати! Не багато людей подаються, бо не впевнені у своїх силах, тому насправді конкурс не є таким страшним.

Після відбору почалася паперова робота: оформлення закордонного паспорту, поїздки до Києва за візою та багато іншого, але в решті решт я стояла в аеропорту, щоб відправитися в незабутню подорож.

Життя «еразмусовця» – не не тільки навчання, хоча процес дуже цікавий, адже система трохи відрізняється. Особливо мені було дуже приємно після 1.5 року навчання онлайн працювати в аудиторіях, бібліотеці, постійно комунікуючи з одногрупниками вживу. Незважаючи на те, що навчання проходить іншою мовою (англійською, але, здебільшого, іспанською), усі професори розуміючі та завжди охочі допомогти.

Звісно, далі розпочинається найприємніша частина: позаучбовий час. З першого тижня проходить знайомство з іншими студентами. І мабуть, це є один з найголовніших та найвідповідальніший моментів мобільності, бо тут ти повинен вдало подати себе і свою країну. Але нічого страшного тут теж нема, бо всі інші – такі ж самі трохи схвильовані, але  амбіціозні студенти.

Цікавий факт, що дана програма від ХНУРЕ актуальна для 2-курсників, тобто студентів 18-19 років. Але майже в усьому світі люди у цьому віці тільки зікінчують школу. Тому не дивуйтеся, що на вас будуть дивитися з великими очима та перепитувати ваш вік, здебільшого, 21-27 річні дядьки та тітки.

Повертаймося до студентського життя. Перебуваючи в Іспанії я отримала неоціненний досвід спілкування з іноземцями, вивчення інших культур і звичок. Це чудова можливість удосконалити англійську та вивчити іспанську. На моєму рахунку чимало подорожей, причому не тільки Іспанією.

Хоча комунікація іншою мовою є привабливою, іноді хочеться почути рідну, солов’їну, тому не треба хвилюватися, адже в Хаені достатньо українців, особливо зараз.

Одразу хочу подякувати ХНУРЕ не тільки за можливість для мене брати участь у даній програмі, але й для інших студентів ВНЗ. Наразі до Хаену приїхали ще четверо хлопців з моєї кофедри і я вважаю, що у такий складний час – це неймовірний шанс для них.

Отож висновком може буде просте правило: якщо ти маєш великі амбіції, жагу до знань та плідної праці, а також зацікавленість у навчанні за кордоном – у тебе є всі шанси здійснити свої мрії. Пробуй!

Отож висновком може буде просте правило: якщо ти маєш великі амбіції, жагу до знань та плідної праці, а також зацікавленість у навчанні за кордоном – у тебе є всі шанси здійснити свої мрії. Пробуй!

> Менше..

Єгор Циба, 2-й курс, гр.ІТКН-18-9

Період мобільності – весняний семестр 2020 в університеті Хаен, Іспанія

Ось і закінчився мій період мобільності в іспанському університеті Хаен за програмою Erasmus+, так що тепер я можу скласти повноцінний відгук про нього. Відгук має наступну структуру: спочатку описуються мінуси, після плюси, пару порад наступним студентам, і висновки.

> Далі…

З мінусів:

1) Інший темп життя: в Іспанії вихідні починаються мало не в четвер, часто я не міг отримати потрібні послуги, тому що працівник (и) вже пішов. У неділю закривається практично все, крім кафе (тобто цілодобових магазинів немає), через це в суботу чималі черги в магазинах. Під час пандемії всі супермаркети закривалися о 19:00 (до цього о 21:00), так що їжею доводилося запасатися заздалегідь. Мій банк і зовсім працював до 14 години, тому навіть до пандемії я практично не міг потрапити туди до закриття, тому що заняття займали цей самий проміжок часу. Ну і сієста, коли майже всі магазини закриваються на двогодинну перерву, для мене було дуже незвично.

2) Дуже мало англомовного населення. Якщо серед молоді часто можна зустріти людей, які можуть тебе хоча б зрозуміти, то серед більш дорослого населення таких людей критично мало, а саме вони і складають більшу частину працівників магазинів і банків. Вивчення іспанської протягом семестру допомагає хоча б розуміти, що тобі кажуть, але через Хаенскій акцент і з цим виникали труднощі.

3) Клімат. Якщо ми маємо чіткий поділ на сезони, і можемо пристосуватися до кожного з них, то в Іспанії все трохи інакше – або жарко, або холодно.

Тут немає централізованого опалення, тому взимку в квартирах дуже холодно, і доводилося використовувати обігрівачі. З іншого боку – спека, яка настає дуже швидко (буквально за тиждень), від якої практично неможливо врятуватися. Середня температура в червні тут була вище того, що в Україні називають “спекотною” погодою, так що нашій людині влітку тут буде не дуже комфортно.

З плюсів:

1) Люди дуже добрі і чуйні. Практично будь-який перехожий може допомогти, але для початку заважає мовний бар’єр. Мені жодного разу за весь термін не відмовили в допомозі, як працівники університету, так і звичайні люди. Також нам дуже пощастило з бадді (buddy program) – це така людина, яка “надається” університетом, і буде вам допомагати на протязі всього періоду мобільності, а особливо по приїзду. На території університету працює International Office, в якому дуже уважні працівники завжди допоможуть з проблемами, що виникають.

2) Ціни дуже адекватні, перед поїздкою я очікував ціни в три – чотири рази вище, в порівнянні з українськими, а на справді, в залежності від продукту, в 1 – 2 рази вище. В цілому грант повністю покриває всі витрати, якщо розумно розпоряджатися грошима.

Житло коштує в середньому 200 євро і ~ 50 євро на комунальні витрати, їжа ~ 150-200 євро на місяць (тут індивідуально). Місцеві мені говорили, що ціни в самому Хаені менше, ніж по країні, і набагато менше, ніж по Європі, і, швидше за все, так і є.

3) Гарна архітектура. Якщо ви зараз подивіться в Інтернеті фотографії Іспанії, то побачите абсолютно те саме, що бачив я. Тут майже завжди сонячна безхмарна погода, тому світло, що відбивається від стародавніх іспанських будинків, створює дивовижні пейзажі. Практично будь-яке фото, навіть зроблене на дешевий смартфон, можна використовувати як фон робочого столу.

Вулиці в Іспанії доглянуті, сміття на дорогах відсутнє, всі будівлі гармонують, формуючи чудові краєвиди.

4) Навчання вельми гарне. У наших умовах (карантин на 2/3 терміну навчання) не дозволяє мені дати повну оцінку, проте, навіть той період живого навчання мені дуже сподобався. Підхід до навчання тут трохи інший, ніж в Україні: великий акцент тут зроблений саме на практику, а багато ти повинен дізнаватися сам – конспекти, Інтернет, спілкування з викладачем – в цілому, вибір є.

Викладачі – професіонали, і дуже адекватні люди, мають особливий підхід до приїжджих. Всі матеріали подаються англійською на прохання. Якщо ж охочих вивчати предмет англійською багато, університет може створити окремі англійські групи (у нас такий предмет був). Всі лекції зі слайдами, з самих слайдів викладачі не читають, а пояснюють своїми словами, на практиках саме практикуються, і вирішують завдання (на деяких практиках просто сідали і програмували, іноді ставлячи питання).

Всі кімнати для практичних занять мають повністю сучасне обладнання, і в цілому тут можна навчатися, навіть не маючи комп’ютера. Конкретної прив’язки до інструментів не було, нам майже завжди дозволяли реалізовувати завдання, використовуючи те, що ти знаємо (наприклад, будь-яка мова програмування).

5) Кухня. Як і майже все тут – незвична, але дуже гарна. Тут майже немає супів, проте до цього швидко звикаєш, оскільки кухня має такі страви, як паста-карбонара, паелья, хамон, сири, солодощі та дуже багато різної випічки. Блюда не складні, але дуже смачні. Приготувати їх правильно можна практично з першого разу, а багато місцевих, наприклад ваші сусіди, з радістю допоможуть вам у цій справі.

6) Гарне ставлення до іноземців. Багато в місті знають про програму Erasmus+, і можуть навіть поцікавитися, звідки ви. Для приїжджих існує спеціальна програма з різних івентів, що триває більше місяця, організована ESN (Erasmus Student Network) – дуже хороші люди, вільно говорять англійською, які допомагають студентам освоїться в новому оточенні. За перший місяць було кілька екскурсій по Хаен, барбрекю, походи в різні клуби, день міжнародної кухні, і багато іншого. Коротше, занудьгувати вийде!

Тепер кілька порад, які я б хотів дати, виходячи зі свого досвіду і зроблених мною помилок:

1) Знайти кілька квартир заздалегідь. У цьому вам може допомогти бадді, однак і без нього можна впоратися, і знайти відразу кілька варіантів ще за місяць до приїзду. Це дуже важливо, оскільки в перші пару днів ви будете займатися паперовою тяганиною, і часу на пошук житла у вас може просто не бути. Багато власників квартир мають WhatsApp або інші месенджери, так що для спілкування можна використовувати перекладач.

2) Не соромитися просити викладачів англійську версію конспектів і пояснення англійською. Всі матеріали тут надаються в .pdf на онлайн платформі, так що перекладач тут може не допомогти, і при підготовці до іспитів ви дуже пошкодуєте, якщо не попросите конспекти заздалегідь.

Якщо підсумувати – Erasmus+ це дуже корисний і цікавий досвід, що дозволяє познайомитися з абсолютно іншою країною, іншою кухнею, іншими людьми. Такий досвід є безцінним, оскільки він дозволяє усвідомити, що твоя країна – далеко не єдина, а лише одна з багатьох, твоя культура унікальна, а ти – є її представником, серед сотень інших. Усвідомити це не виїжджаючи з рідної країни дуже складно, якщо взагалі можливо.

> Менше..



Дар’я Кутана, 2-й курс, ст. ІТШІ-18-1.

Період мобільності – осінній семестр 2020 на університеті Хаен, Іспанія

Поки одні тільки мріють про сонячну Іспанію, студенти ХНУРЕ можуть пожити в цій чудовій країні і на практиці дізнатися, що таке європейська освіта. У цьому я змогла переконатися на власному досвіді. У 2019, завдяки європейській програмі академічної мобільності ERASMUS+, я вирушила до Іспанії, де 6 місяців навчалася в університеті міста Хаен.

З чого все починалося?
Величезне бажання, гарні оцінки в заліковій книжці, знання мови (в моєму випадку – англійської та німецької), стандартний пакет необхідних паперів – все, що необхідно, щоб стати учасником програми академічної мобільності ERASMUS+.

> Далі…

Потрібно відзначити один з найважливіших документів – мотиваційний лист, в якому ти пояснюєш, чому і навіщо хочеш стати студентом іспанського університету. Писати раджу по суті і від душі, а не за шаблоном з Інтернету. Будьте готові до співбесіди, і до того, що за іспанської студентською візою доведеться їхати в Генеральне Консульство Іспанії в Києві. Крім звичайного набору документів, буде потрібно запрошення від приймаючої навчального закладу (його надішлють, якщо подана заявка схвалена). Всі документи слід перевести на іспанську.

Супровід
Програма ERASMUS+ побудована так, що ви не залишитеся наодинці з виникаючими питаннями і проблемами в чужій країні. У місті, куди ви приїдете, працює філія ESN (ERASMUS Student Network). Співробітники цієї організації допоможуть адаптуватися в незнайомій країні.

Як живуть в Андалусії?
Отже, після всіх формальностей, 5-ти годинного перельоту за маршрутом Бориспіль-Мадрид, я опинилася в столиці Іспанії. Звідти на мене чекала 5-ти годинна подорож в комфортабельному автобусі. Мене і 4-х моїх друзів направили в провінцію Андалусії – місто Хаен.

Хаен – затишний чисте місто, де життя тече розмірено і спокійно. Ніхто нікуди не поспішає, немає ніякої суєти. Виникає відчуття, що життя вповільнюється. До цього швидко звикаєш і починаєш жити в такому ж уповільненому ритмі. З другої до п’ятої години все завмирає. Настає час сієсти. Всі відпочивають, хоча на вулиці грудень і ніякої спеки немає. Поступово звикаєш до того, що продукти неможливо купити о 3 годині дня, призвичаюєшся до місцевих звичаїв, починаєш базікати з продавцями магазинчиків і сусідами.

Хаен – місто не надто велике, але дуже красиве. Я швидко знайшла нових друзів. У мене склалася весела багатонаціональна компанія, куди входили іспанці, хлопці з Туреччини, Японії, Білорусі, Росії, Франції. Ми любили ходити на гору, де знаходиться замок Санта-Католіна – прекрасний оглядовий майданчик, звідки відкривається дивовижний вид на місто і його околиці. Якщо Вам пощастить потрапити в Хаен, раджу відвідати Кафедральний собор – один з найграндіозніших католицьких соборів. Також рекомендую подивитися Королівський домініканський монастир і руїни старовинного міського муру Хаену.

Особливості мови і труднощі перекладу
В Іспанії вкрай рідко зустрінеш людину, яка говорить і розуміє російську (а тим більше – українську). Мало хто з іспанців володіє англійською. Основна мова спілкування – іспанська, але в кожній провінції свої особливості діалекту і вимови. В Андалусії все говорять доволі швидко з характерним акцентом, ковтають закінчення. Тому, навіть якщо знаєш іспанську, то спочатку мало що розумієш. Тільки через кілька тижнів починаєш розуміти, що намагаються пояснити тобі люди на вулиці і в магазині.
Викладачі мають великий досвід навчання іноземних студентів, тому з розумінням ставляться до мовної проблеми. Вони завжди готові повторити сказане кілька разів, щоб студент зрозумів значення фрази.

Навчання по-іспанськи
Система викладання в Іспанії має деякі відмінності від української. Студентам надається більше свободи. Велика увага приділяється самоосвіті.
Викладання відбувається, в основному, іспанською. Деякі курси пропонуються англійською, але вибір таких предметів менше. Розклад і список предметів складаєш сам. Втім, завжди можна «завітати» на будь-яку лекцію.
Викладачі (звичайно, не всі) – ентузіасти своєї справи. До студентів ставляться дуже дружелюбно і доброзичливо. Прямо під час лекції можна задати питання і отримати на нього відповідь. Серед моїх улюблених викладачів – викладач комп’ютерної графіки, який намагався донести суть свого предмета кожному студенту. Повернувшись в Україну, я продовжую листуватися з ним в Фейсбуці ☺.

Житло і матеріальна підтримка
Університет Хаен надає гуртожиток іноземним студентам вкрай рідко, тому ми знімали квартиру. Ми жили втрьох. У квартирі 5 кімнат, кухня, санвузол, передпокій. У кожній кімнаті було ліжко, невеликий столик, в кухні – електроплита, мікрохвильова піч, тостер, необхідний набір столового і кухонного посуду. У вітальні стояв телевізор, диван та великий стіл. За квартиру ми платили 150 євро з людини, що доволі дешево.

Взимку в Іспанії досить холодно (особливо вночі), при цьому в будинках немає центрального опалення. «Зігрівались» електрокамінами і пледами, які радо надали нам господарі.

Гранту програми Erasmus+ (800 євро на місяць) вистачає (при раціональному підході) на оплату житла, придбання продуктів, подорожі по країні та за її межі. Грант перераховують на карту місцевого банку, яку потрібно попередньо оформити в університеті.

Відпочинок і подорожі
Життя студента в Іспанії – це, звичайно ж, не тільки навчання. За 6 місяців перебування в цій країні я з друзями кілька разів бувала в Мадриді, Кордобі, Гранаді, Малазі і т.д., скупалася в Середземному морі в Барселоні, з’їздила до Португалії і побувала на «краю світу».
Іспанці – люди товариські. Вечорами вони відправляються в кафе, бари, паби, де шумно обговорюють події дня і світу, сміються і просто розмовляють. Ми також часто збиралися разом, щоб відпочити компанією, або просто бродили вулицями міста.

Мій досвід
Підводячи підсумки, скажу, що навчальна мобільність – безцінний і дуже корисний досвід. Він допоміг мені побачити нові місця, знайти нових друзів (до яких тепер можна їздити у гості ☺), отримати нові знання. Зі свого досвіду (який хочеться повторити), можу порадити тільки одне: не бійтеся труднощів, вірте в себе – подавайтеся!

> Менше..